Artikel weiterleiten
Artikel editieren
Baskı Önizleme
FAQ #1831

MX kaydı yapılandırma iletişim kutusunda hangi ayarları yapabilirim?

Bu makalede, alanadınız veya alt alanadınız için kendinize ait bir e-posta sunucusunu (MX kaydı) nasıl oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz. MX kaydını birkaç tıklamayla doğrudan müşteri panelinizden oluşturabilirsiniz; bunun için müşteri numaranızı ve müşteri parolanızı hazır bulundurun.

 

Mail Exchange Resource Records (MX kaydı) yardımıyla, alanadınız için hangi e-posta sunucularının yetkili olduğunu belirleyebilirsiniz. Burada, Birincil e-posta sunucuları ile Yedek e-posta sunucuları birbirinden ayrılmaktadır. Birincil e-posta sunucuları kullanılabilir değilse, e-posta iletileri, yedek e-posta sunucusu olarak kaydedilen e-posta sunucularında ara belleğe alınır.

MX kaydını hem her alanadı hem de her alt alanadı için ayrı olarak değiştirilebilirsiniz.

 

 

Kurulum

 

MX kaydı, paketinizin Alanadı yönetimi bölümünde düzenlenebilir. Bunun için oturum açtıktan sonra istediğiniz paketi seçin ve Alanadlarını yönet butonuna tıklayın.

 

 

Alanadı özetinde, istediğiniz alanadının veya alt alanadının yanındaki yönet butonuna tıklayın.

 

 

Sonraki görünümde DNS Ayarlarını açın ve MX kaydı satırındaki yönet seçeneğine tıklayın. 

 

 

 

Artık Kendi e-posta sunucunuza geçiş yapabilir ve kendi e-posta sunucularınızı ya da başka bir BT sağlayıcısının sunucusunu kaydedebilirsiniz.

 

 

Bilgilerin mail.ihr-mailserver.de. biçiminde (sonu noktalı olmalı) kaydedilmesi gerektiğini lütfen unutmayın. Teknik açıdan, burada kayıtlı olan alanadı/alt alanadı A kaydı ile yani kendi IP adresi ile ulaşılabilir olmalıdır.

 

Birincil e-posta sunucularına ek olarak, yedek e-posta sunucuları da oluşturabilirsiniz. Bu sunucular, birincil e-posta sunucusu ulaşılabilir olmadığında kullanılmaktadır. 

 

Adres alanınızın sağ tarafında, e-posta hesaplarınızın önceliklerini belirlemede kullanabileceğiniz bir açılır menü mevcuttur. Birincil e-posta sunucusunun yedek e-posta sunucusundan esas itibarıyla daima daha yüksek bir önceliğinin olduğunu lütfen unutmayın.

 

Uyarı: Bazı durumlarda, bu ayarlarda yapılan değişikliklerin DNS'in merkezi olmayan yapısı nedeniyle, ancak etkinleştirme işleminden en geç 24 saat sonra tamamen etkin olacağını lütfen unutmayın.

 
Kendinize ait MX kaydını kullanabilmeniz için DNS kayıtları aşağıdaki değerlere ayarlanmalıdır:

  • NS kaydı (sadece alt alanadlarında): STRATO ad sunucusu
  • DynDNS: devre dışı

Diğer kayıtların doldurulması önemli değildir.

 

 

Kendi e-posta sunucunuzu (MX kaydı) kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?

  • Kendi e-posta sunucunuzu yapılandırdığınızda, e-postaların alınması, filtrelenmesi, yönlendirilmesi konusunda tüm sorumluluğu bu sunucu üstlenir. STRATO e-posta sistemi, posta kutuları veya yönlendirmeler ayarlanmış olsa bile, artık hiçbir e-postayı kaydetmez, filtrelemez, yönlendirmez.
  • Kendi e-posta sunucunuz (MX kaydı) kurulduğunda mevcut olan tüm posta kutuları ve e-postalar korunur ve okunabilir.

 

STRATO yedek sunucusu kullanılırken nelere dikkat edilmelidir?

  • Kendi yedek sunucunuzu asla kara listeye almayın! Bu sunucu istenmeyen posta gönderse, "tuhaf" şeyler yapsa veya aniden çok fazla e-posta gönderse bile.


STRATO yedek sunucusu, aşağıdaki IP adreslerinden birisi aracılığıyla e-posta sunucunuza bağlanır:


81.169.146.154
81.169.146.155
81.169.146.152
81.169.146.153
81.169.146.158
81.169.146.159


Kara/Beyaz liste kullananlar, bu IP adreslerini beyaz listelerine eklemelidir.
HELO dizgesi olarak "bx-ob.rzone.de" veya "bxt-ob.rzone.de" kullanılır.

  • STRATO yedek sunucusu, e-posta sunucusuyla "test bağlantıları" denilen bağlantılar kurar ve bağlantı kurma başarılı olduktan sonra bu bağlantıları keser. Bu sayede, e-posta sunucusunun ulaşılabilir olup olmadığını algılar. Görünüşte anlamsız olan bu test bağlantıları, IP adreslerini engellemek gibi yöntemlerle engellenemez.
  • E-posta sunucusunda arıza olduğunda ve sunucu yeniden ulaşılabilir hale geldiğinde, e-postaların STRATO yedek sunucusu tarafından e-posta sunucusuna aktarılmaya başlaması dört saate kadar zaman alabilir. Diğer bir deyişle, e-posta sunucusu tüm e-postaların yedek sunucudan alındığından emin olunabilmesi için en az dört saat aralıksız kullanılabilir durumda olmalıdır. Ayrıca, çok sayıda e-postayı kısa süre içerisinde yedek sunucudan alabilecek durumda olmalıdır.

 

(Birincil) E-posta sunucuları ulaşılabilir olmadığında ne olur?

 

1. İki adet birincil e-posta sunucusu kurduysanız, STRATO, e-postaları önce birinci, daha sonra ikinci e-posta sunucusuna göndermeye çalışır. Bu mümkün olmadığında, sunucu, e-postaları birinci yedek e-posta sunucusuna iletmeye çalışır.

 

2. STRATO e-posta sunucusu yedek olarak kullanıldığında, e-postalar burada en fazla 5 gün saklanır. STRATO yedek e-posta sunucusu, bu 5 gün boyunca sürekli olarak birincil e-posta sunucularından birine ulaşmaya ve iletiyi bu sunucuya aktarmaya çalışır. Başka bir deyişle, ileti teslim edilemedi olarak tanımlanıp göndericiye iade edilinceye kadar birincil e-posta sunucuları en fazla beş gün boyunca ulaşılamaz olabilir.

 

3. Kendi birincil ve yedek sunucularınızı kullanıyorsanız, STRATO bunların sınırlandırılması konusunda bir şey yapamaz. E-postanın teslim edilmediği konusunda göndericinin bilgilendirilip bilgilendirilmeyeceği, göndericinin e-posta sunucusunun yapılandırmasına bağlıdır.

 

×