Artikel weiterleiten
Artikel editieren
Baskı Önizleme
FAQ #2039

STRATO HiDrive'ı ağ sürücüsü olarak nasıl bağlayabilirim?


STRATO HiDrive'ınıza erişmenin en kolay yolu, onu ağ sürücüsü olarak bağlamaktır. Bu durumda STRATO HiDrive, örneğin Windows'un Bilgisayarım aracılığıyla, bir sürücü harfi üzerinden açılabilir ve tıpkı bir yerel sabit disk sürücüsü gibi kullanılabilir. Bunun için SMB Protokolü'nün kullanılmasını öneririz.


 

SMB bağlantı noktasının kullanılabilirlik kontrolü

 

Bazı durumlarda yönlendiriciler ve güvenlik duvarları SMB Protokolü tarafından kullanılan 445 numaralı bağlantı noktasını bloke etmektedir; STRATO, bağlantı noktasını kontrol etmek için bir test oluşturmuştur; bu teste aşağıdaki sayfadan ulaşabilirsiniz: externer Link http://diag.hidrive.strato.com:445/

 

Deneme sırasında olumlu bir mesaj alırsanız doğrudan kuruluma başlayabilirsiniz. Test bağlantısı SMB protokol gereği mümkün değilse lütfen bu durumda mutlaka yerel yapılandırmanızı kontrol edin.  Burada çoğu durumlarda port 445 üzerinde bloke edilen yerel bir Güvenlik Duvarı veya yerel yönlendirici yapılandırma önemlidir.

 

 

 

Windows 7 / Windows Vista altında ağ sürücüsünün kurulması

 

Windows Explorer'da Ağ sürücüsüne bağlan (Windows 7) veya Ağ sürücüsüne eşleştir (Vista) seçeneğini bulabilirsiniz. Alternatif olarak, görev çubuğunda Başlat / Ağ Konumlarım ve sonra Araçlar ögesine tıklayablirsiniz.

 

 


Bu seçeneğe tıkladıktan sonra, boş bir sürücü harfini seçin ve Klasör alanına şu sunucu yolunu kaydedin:

\\smb.hidrive.strato.com\root

 İleride daima otomatik oturum açmak istiyorsanız, Oturum açıldığında yeniden bağlan seçeneğine bir onay işareti koyun. Son butonuna tıklayın.

 

Bundan sonra açılan pencereye lütfen HiDrive kullanıcı adınızı ve oluşturduğunuz parolayı kaydedin. Eğer tüm girişleri düzgün yapmışsanız, otomatik olarak bir Explorer penceresi açılır ve size public (ortak) ve users (kullanıcılar) klasörlerini görüntüler.


Artık basitçe sürükle ve bırak yöntemiyle veri aktarımına başlayabilirsiniz.

 

Uyarı: Lütfen tüm bağlantı türlerinde ve Müşteri Paneli'nde oturum açarken, HiDrive kullanıcı adınızı bütünüyle küçük harf olarak girin.

 

Diğer faydalı bilgiler

 

Yukarıda tanımlanan yöntemle HiDrive'a bağlantı kurmayı başaramayacak olursanız, bazı durumlarda bunun nedeni kullandığınız yönlendirici veya güvenlik duvarı yazılımı olabilir. SMB/CIFS kullanabilmek için, 445 numaralı bağlantı noktası açık olmalıdır.

 

Bir güvenlik duvarı yazılımı olması durumunda, lütfen bu bağlantı noktasını uygun şekilde serbest bırakın. Bunu nasıl yapacağınız hakkındaki bilgileri yazılım kılavuzunda bulabilirsiniz. Bazen de güvenlik nedenlerinden ötürü yönlendirici üreticileri 445 numaralı bağlantı noktasını fabrika çıkış bloke etmektedir. Bilinen örnekler: AVM firması (Fritz!Box-Reihe) ve Telekom’un SpeedPort cihazlarında.

 


SMB OK -> Bilgisayarınızdan SMB aracılığıyla HiDrive depolama alanınıza erişebilirsiniz.
SMB OK değil -> Bir Time-Out (zaman aşımı) bildirimi alırsınız.

 

×