Artikel weiterleiten
Artikel editieren
Baskı Önizleme
FAQ #1366

Bir e-postanın gerçek göndericisini nasıl bulurum?

Bir e-postanın gerçek göndericisi, başlık bilgisi denilen bilgilerden öğrenilebilmektedir.

Bunun için, e-posta başlığının analiz edilmesi gerekir. E-posta başlığını görüntüleme olanağı, yaygın olarak kullanılan e-posta programlarında mevcuttur. "Localhost" bilgisini içermeyen en alttaki "Received Block" (Alınan Blok) bilgisini görmeniz gerekir. Gönderen sunucu (from) genellikle istenmeyen e-postanın sahibidir; alan sunucu (by), bir sağlayıcının kötüye kullanılan e-posta sunucusudur.

Daha becerikli istenmeyen e-posta gönderilerinin kasten kendi "received:" satırlarını eklediklerini ve gönderici adreslerini taklit ettiklerini de unutmayınız.

Önemli
E-posta hesabınızın ayarlanan bir yönlendirmesi olduğunda, göndericinin kim olduğu konusunda değil, aksine yalnızca e-postanın hangi e-posta sunucusu üzerinden gönderildiğine dair fikir veren birden fazla "Received:" satırının görüldüğünü de lütfen unutmayınız.

Örnek:
E-posta adresiniz şu şekilde olsun: "adiniz@istekisim.de". Ancak bu e-posta kutusunu başka bir e-posta hesabına (örn. isim@freenet.de) yönlendiriyorsunuz. Bu e-postanın tam başlığı örneğin şu şekildedir:
 

 
X-Envelope-From:
X-Envelope-To: name@freenet.de
X-Delivery-Time: 1064940906

(1) Received:from mail.sul.freenet.de ([123.456.78.9]) by smtp.strato.de ..... ; Wed, 3 Sep 2003 12:22:50 +0200 (MEST)(2) Received:from pop3.strato.de ([987.65.4.32]) by fwd10.egal.spam.abc with Microsoft SMTPSVC(5.0.2258.6454); Wed, 3 Sep 2003 12:12:22 +0200(3) Received:from mailout.de.bone.net (mailout.de.bone.net [111.222.333.4]) by fwd10.egal.spam.abc with smtp id 1A4-0p80; Tue, 2 Sep 2003 18:58:36 +0200Message-ID:
From: spammer@blablabla.de
To:


 
"Received" satırları şu anlama gelir:

(1) Received: E-postanın "smtp.strato.de" sunucusundan geldiğini ve "mail.sul.freenet.de" sunucusuna teslim edildiğini bildirir.
(2) Received: E-postanın "fwd10.egal.spam.abc" sunucusundan "pop3.strato.de" sunucusuna teslim edildiğini bildirir.
(3) Received: E-postanın "mailout.de.bone.net" adlı bir bilgisayar tarafından "fwd10.egal.spam.abc" aracılığıyla gönderildiğini bildirir.
 
Not: Taklit edilmiş olabileceklerinden, isimlerin asıl "istenmeyen e-posta göndericisi" hakkında değil, daha ziyade köşeli parantez içerisindeki IP numarası (mailout.de.bone.net [111.222.333.4]) hakkında bir fikir verdiklerini unutmayınız. Bu numara yardımıyla, Ripe Veritabanı üzerinden e-postanın gönderildiği asıl sunucuyu buldurabilirsiniz.

Geriye kalan tüm bilgiler zaman, IP adresleri ve diğer çeşitli bilgilerle alakalıdır.

Kısacası bu başlıklar yardımıyla, "spammer@vsvsvs.de" gönderici adresine sahip bir kimsenin "fwd10.egal.spam.abc" e-posta sunucusu üzerinden bir e-postayı sizin "adiniz@istekisim.de" e-posta adresinize gönderdiğini anlayabilirsiniz. Bu ileti, STRATO posta sunucusuna da (pop3.strato.de) doğru bir şekilde teslim edilir.

Ancak bir yönlendirme (Forwarder) yapılandırılmış olduğundan, e-posta sunucumuz (pop3.strato.de) bu e-postayı doğru bir şekilde Freenet sunucusuna (mail.sul.freenet.de) ve bu doğrultuda yönlendirici adresinize (isim@freenet.de) yönlendirmiştir.

İpucu:
Bu konuda daha ayrıntılı bilgileri http://abuse.net/veya http://de.wikipedia.org/wiki/Header_(E-Mail) adresinde bulabilirsiniz. Bu bilgiler gerçek kaynak hakkında bir fikir verirler.

E-postanın hangi sunucu üzerinden gönderildiğini tespit ettiyseniz, "postmaster@" ve "abuse@" adreslerine bir e-posta gönderebilirsiniz. Bu e-postayı İngilizce olarak yazın ve istenmeyen e-postayı tüm başlıklarıyla birlikte ekleyin.
 
 
×