Artikel weiterleiten
Artikel editieren
Baskı Önizleme
FAQ #2095

FTP nedir ve nasıl kullanılır?


Bu makalede, dosyaları yerel bilgisayarınızdan internet depolama alanınıza nasıl aktarabileceğinizi açıklamaktayız. Bu makalede, bir FTP erişiminin oluşturulmasından, FTP yazılımının kullanılmasına kadar, size adım adım yol göstermekteyiz.

Oluşturduğunuz web sayfalarını karşıya yükleyebilmek için, aşağıdaki koşullar sağlanmış olmalıdır:

1. Daha önce STRATO'ya bir paket siparişi vermiş olmalısınız
2. Bir FTP programı kurmuş olmalısınız (alternatif: Web FTP ya da tarayıcı tabanlı FTP)


 

Kavram açıklaması

 

FTP, Dosya Aktarım Protokolünün kısaltmasıdır. Bu protokol sayesinde, yerel bilgisayarınız ile STRATO hosting paketinizdeki depolama alanı arasında verileri aktarmak mümkündür. FTP aktarım protokolü, kullanılan işletim sisteminden ve bağlantının türünden bağımsızdır. Verileri FTP protokolü üzerinden aktarma olanağına ek olarak, bu protokol dizinlerin görüntülenmesine, yeniden adlandırılmasına ya da hakların kısıtlanmasına da izin vermektedir.
 
Bir FTP programı aracılığıyla dosyaları kolayca depolama alanınıza yükleyebilir ya da oradan örneğin yerel bilgisayarınıza geri aktarabilirsiniz.
 

Bir FTP programı ile dosyaları ve/veya bütün dizinleri de silebilirsiniz. Tüm içerikleri silerseniz, web sayfanızın ziyaretçileri hiçbir içerik göremezler.

Bunun için istemediğiniz içeriği basitçe seçip üzerine sağ fare tuşu ile tıklayınız. Sil seçeneğini seçecek olursanız, bir güvenlik sorgulamasından sonra içerik web alanınızdan silinir.

 

Ön tanımlı FTP erişiminiz

 

STRATO paketinizde henüz hiçbir alan adı kaydetmemiş olsanız bile, paketinizin internet depolama alanı önceden kullanımınıza sunulmuştur. Yani verilerinizi önceden bu depolama alanına aktarabilirsiniz. Bunun için STRATO Master-ID'ye ve bir ana parolaya gereksiniminiz vardır. Master-ID, paketiniz etkinleştirildiğinde, STRATO tarafından size e-mail ile gönderilir.
Beachte auch STRATO Master-ID (ana kimlik) nedir ve ne için gereklidir?

 

Ön tanımlı FTP erişiminin Master-ID ile kullanılması

Ön tanımlı FTP erişiminin yapısı tüm paketlerde aynıdır. Depolama alanına bir FTP programı üzerinden bağlanmak için aşağıdaki üç bilgiye gereksiniminiz vardır. FTP programında verileri nereye kaydetmeniz gerektiğini makalenin aşağıdaki bölümünde açıklamaktayız.

 

 

Sunucu ftp.strato.com
Kullanıcı adı (Username) alan adınız (www. olmadan, örn. istekisim.de)
Parola Ana parolanız

 

Ana parolayı Müşteri Paneli'nizde kendiniz seçmelisiniz. Siparişinizin seçimine göre (Paketiniz butonu), ana parolayı Yönetim menü öğesi altında, Parolaları belirle seçeneğine tıklayarak belirleyebilirsiniz.
 

 

Bir alan adını daha ileri bir tarihte paketinize kaydetmiş olsanız bile, Master-ID ile internet depolama alanına bağlanma olanağı muhafaza edilir.

 

Ön tanımlı FTP erişiminin alan adı ile kullanılması

alan adınız tarafınızdan sipariş edilen pakete önceden bağlanmışsa, alan adı ve ana parola ile internet depolama alanınızda oturum açabilirsiniz. FTP programında verileri nereye kaydetmeniz gerektiğini makalenin aşağıdaki bölümünde açıklamaktayız.

 

Sunucu ftp.strato.com
Kullanıcı adı (Username) alan adınız (www. olmadan, örn. istekisim.de)
Parola Ana parolanız

 
İlave FTP erişimleri ayarlama

 
 
 
Şimdi Yönetim menü ögesini ve ardından FTP erişimlerini yönet alt maddesini seçin.
 

 

Seçilen hosting paketine bağlı olarak, 20'ye yakın FTP kullanımınıza sunulur. Örneğin içerikleri depolama alanınıza yüklemeleri için üçüncü kişilere haklar vermek istemeniz durumunda, birden fazla FTP erişimi oluşturmak mantıklı olabilir.

STRATO parola sistemi sayesinde, üçüncü kişilerin sizin kişisel verilerinize (banka bilgileri, adres ya da benzeri) ulaşamamaları güvenceye alınmıştır.

 

Şimdi Yeni FTP Erişimi Oluştur butonuna tıklayarak yeni bir FTP erişimi oluşturun:Artık sonraki aşamada FTP programı ile oturum açarken kullanabileceğiniz bir kullanıcı adı (Username) ve bir parola belirlemeniz gerekmektedir. Seçilen parolanın güvenlik seviyesi size yan tarafta gösterilmektedir.
Beachte auch Güçlü parolalar için önerilerimiz

Eğer paketinizde birden fazla alan adı kaydettirmişseniz, ek olarak açılır menüden alan adlarını seçmeniz gerekir.Ön tanımlı başlangıç dizini (root ya da kök dizini olarak da bilinir) şu şekildedir „/". Bu dizin, dizin yapısının en üst düzeyidir. FTP erişimine ilişkin hakları kısıtlamak istiyorsanız, depolama alanının bir dizinini seçebilirsiniz. Bu durumda, seçilen dizinin üzerinde bulunan tüm klasör ve dosyalar artık görülemez. Bu, örneğin web sayfalarınızın tasarım işini dışarıya vermek istemeniz ve kişisel içeriklerin düzenlemeye karşı korunması gerektiğinde mantıklı olabilir.

Giriş işlemlerini tamamlayıp, Kaydet butonuna tıklayarak onayladığınız zaman, bir sonraki adımda kayıtlı bilgileri içeren bir onay alırsınız.

 

FTP programının kullanılması

 

FTP üzerinden dosyaları karşıya yüklemenin en sık kullanılan şekli, FTP yazılımlarının kullanılmasıdır. Prensip olarak bazı tarayıcılar da dosyaların FTP aracılığıyla yüklenmesi/indirilmesi konusunda çoğunlukla sınırlı bir olanak sunmaktadır. Ancak, kullanımı daha kolay ve rahat olduğundan, bağımsız bir yazılım çözümünün kullanılması tercih edilmelidir.

FTP programları çoğunlukla açık kaynak kodlu çözüm olarak sunulmaktadır ve dolayısıyla ücretsiz olarak internetten temin edilebilirler.
Popüler programlar FileZilla, WS_FTP, SmartFTP ya da CuteFTP'dir.

Bu çözümler Windows ve MacOS işletim sistemleri için, ancak kısmen sadece İngilizce dilinde mevcuttur.

Tarayıcı tabanlı FTP, Sürüm 7'den itibaren Internet Explorer için artık sunulmamaktadır. Bununla birlikte Firefox tarayıcı için "fireFTP" adında bir eklenti (Add-On) ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Bu bölümde, ücretsiz FileZilla yazılımı ile FTP kullanımının olanaklarını açıklamaktayız. Bunları externer Linkhttp://filezilla-project.org/download.php?type=client altından indirebilirsiniz.

 

Filezilla'yı yükledikten sonra, bir kısmı boş olan pek çok pencereye sahip bir genel görünüm bulursunuz. Temel olarak, tek tek pencerelerin boyutlarını gereksinimlerinize uyarlayabilirsiniz. Bunun için fare tuşunu basılı tutarak, bir pencerenin kenarını istediğiniz konuma çekin. Filezilla'nın Görünüm menü ögesi üzerinden de pencereleri gizleyebilir ve gösterilmelerini sağlayabilirsiniz.

Sol tarafta size bilgisayarınızın dizin yapısı gösterilir. Bu hiyerarşik ağaç yapısı, büyük olasılıkla size Windows Explorer'den tanıdıktır.

Filezilla'nın yapısını, size sırasıyla tanıtmak istediğimiz üç alt bölüme ayırdık.


Ayarlar ve oturum açma / Bağlantı için durum penceresi

Bilgisayarınızın dizin yapısı / STRATO hosting paketinizin depolama alanı
Geçerli aktarımların / kuyrukların durum görünümü


 

1. Gezinme alanı ve oturum açma

 
FileZilla ile internet depolama alanınıza bağlanmak için, depolama alanında oturum açmanız gerekir. Bunun için FTP erişimini oluştururken almış olduğunuz bilgilere ihtiyacınız vardır. Depolama alanında oturum açma işlemini en üst kenara konumlandırılan giriş çubuğundan gerçekleştirebilirsiniz.

 

Sunucu ftp.strato.com
Kullanıcı adı Buraya FTP kullanıcı adınızı ve alan adınızı kullanıcıadı@istekisim.de formatında kaydedin. Ön tanımlı FTP erişiminizi kullanmanız durumunda, kullanıcı olarak alan adının (www. olmadan) belirtilmesi yeterlidir.
Parola Buraya lütfen STRATO Müşteri Paneli'nde belirlemiş olduğunuz ana parolanızı girin.
Bağlantı noktası Bu alanı boş bırakabilirsiniz. Arka plan hakkında: FTP protokolü varsayılan olarak bağlantı noktası 21 ile, sFTP ise bağlantı noktası 22 ile bağlanır.
Bağlan Bağlan butonuna tıklandığında, kayıtlı bilgiler sunucuya aktarılır ve kontrol edilir. Açılır menüye tıklayacak olursanız, geçmişteki bağlantıları tekrar çağırabilirsiniz.
Sunucu alanına ilişkin açıklama
Sunucu protokolünü belirlemek için, sunucu adının önüne bir protokol adı ekleyebilirsiniz. Eğer hiçbir protokol belirtilmeyecek olursa, standart protokol (ftp://) kullanılır. Aynı zamanda protokol://kullanıcı adı:parola@server:port şeklinde komple bir URL de girebilirsiniz. Bu durumda diğer alanlarda bulunan değerlerin üzerine yazılır.


Sunucu yöneticisi
Sunucu yöneticisi ile bilgilerinizi (sunucu adı, kullanıcı adı, parola) kaydedebilir ve saklayabilirsiniz. Bu şekilde seçim alanlarına yeniden bilgi girilmesine gerek kalmaz. Ayrıca, buradan birden fazla FTP erişimi yönetilebilir.

Sunucu yöneticisine, gezinti çubuğunda Dosya ve Sunucu Yöneticisi altından ulaşılabilir.


Sunucu alanına domain adlarınızı kaydedin. Bağlantı türü olarak lütfen Normal'i seçin ve son olarak oluşturulan FTP erişim adlarını ve ayarlanan parolayı girin.

Eğer Sunucu Yöneticisi üzerinden birden fazla FTP erişimi oluşturursanız, bunlara anlaşılması kolay isimler verilmesi tavsiye edilir. Bunun için size soldaki çalışma alanında yeniden adlandırma seçeneği sunulmuştur.


Sunucu Yöneticisi'nin diğer seçenekleri (gelişmiş, aktarım ayarları, karakter seti), depolama alanınıza bir bağlantı kurulmasıyla ilgili değildir.

Şimdi Bağlan butonuna tıklayarak depolama alanına bağlanabilirsiniz.


Durum bildirimleri
Erişim bilgilerinizle ilgili giriş penceresinin altında, komutlarınız için durum geri bildirimlerini içeren bir pencere bulursunuz. Böylece, örneğin parola yanlış olduğu için bağlantı kurulamadığında, size burada durum görüntülenir.

 
Durum iletilerinin yapısı, her zaman aynıdır. İlk önce, sizin tarafınızdan hangi komutun verildiği belirtilir. Size bunun cevabını Filezilla verecektir (530 Login incorrect örneğinde).

Aktarma işlemleri için görevlendirme yapmış olsanız bile, istenilen sonucun elde edilip edilmediğini ya da bir hata oluşup oluşmadığını bu alanda her zaman kontrol edebilirsiniz.

 

FTP programı sunucuya hiçbir bağlantı kuramıyorsa, bunun çeşitli nedenleri olabilir. Bir çözüm yaklaşımını aşağıdaki SSS makalesinde bulabilirsiniz:

FTP programı sunucuya hiçbir bağlantı kuramıyor


2. Bilgisayarınızın dizin yapısı / STRATO hosting paketinizin depolama alanı
Bu pencerede yerel bilgisayarınızın dizin yapısını görürsünüz. Bu alanda, + ve - karakterlerinin üzerine tıklayarak, dizin ağacını açabilir ve kapatabilirsiniz. Yerel alanında her zaman o anda seçmiş olduğunuz dizin (Örnek F sürücüsü: , STRATO dizini) görüntülenir

 
Depolama alanınıza yüklemek istediğiniz yerel dosyayı veya dizini seçtikten sonra, artık internet depolama alanınızda dosyanın içerisine yüklenmesi gereken dizinin seçilmesi önemlidir.

Filezilla'nın sağdaki çalışma alanında (Sunucu) dizin ağacını açmalı ve istenen alt dizini seçmelisiniz.

Örneğimizde, yerel masaüstünde bulunan bir dosyayı (Tatil fotoğrafı.gif) seçtik ve bunu depolama alanının /cgi-data/fotoğraf albümü/resimler dizinine yüklemek istiyoruz.

Dosya üzerine çift tıklanarak aktarma işlemi başlatılır. Alternatif olarak, farenin sağ tuşu ile dosyayı seçebilir ve Yükle seçeneğini seçebilirsiniz.


Dosya artık depolama alanınızdadır ve alan adınız girilerek çağrılabilir; yani bizim örneğimizde şu şekildedir: 


http://wunschname.de/cgi-data/fotoalbum/faq/images/Photo%20aus%20dem%20Urlaub.gif

 
3. Aktarım ve kuyruk
Bunun altında bulunan alandan aktarma işlemlerinin başarıyla tamamlanıp tamamlanmadığını ya da bir hata oluşup oluşmadığını görebilirsiniz. Bu pencere, oturumunuz (Session) sırasındaki tüm aktarımlar hakkında size bir geçmiş bilgisi sunar.


Eğer çok sayıda dosyayı karşıya yüklemek veya indirmek istiyorsanız, dosyaları kuyruğa da ekleyebilirsiniz. Bu sayede kullanımınıza sunulan aktarım kapasitesine ilişkin bant genişliği daha iyi kullanılabilir. Kuyrukta bulunan dosyalar, sizin tarafınızdan öncelik belirlenen aktarımlara göre işleme konulurlar. Güncel olarak kaç aktarım işleminin kuyrukta beklediği hakkında bir ampul sinyali aracılığıyla bilgilendirilirsiniz.
 

×