Artikel weiterleiten
Artikel editieren
Baskı Önizleme
FAQ #1814

Müşteri numaralarınızı kolayca birleştirebilirsiniz


Müşterilerin birden fazla müşteri numarasına sahip olmaları ve bunları daha kolay yönetebilmek için bir tek müşteri numarası altında toplamak istemeleri çok sık karşılaştığımız bir durum olduğundan, size STRATO Müşteri Panelinde numaralarınızı kendi kendinize birleştirme olanağı sunuyoruz.
 
 
Bir sözleşme ortağı olarak lütfen STRATO Müşteri Paneli nde müşteri numaralarınızdan birisiyle ve müşteri parolanızla bir oturum açın. İşlemlerinizde, oturum açtığınız müşteri numarasının esas alınacağını lütfen unutmayın.

Lütfen Sözleşme Değişikliği menü ögesindeki Müşteri numaralarını birleştir seçeneğini tıklayın.
 
 
İşleme devam etmek için lütfen Müşteri numaralarını birleştir seçeneğine tıklayın. Sonra açılan ekranda Müşteri numaralarını uygula menü ögesine, seçtiğiniz siparişi eklemek istediğiniz paketin müşteri numarasını girin. Ayrıca paketteki bir alan adını ve buna ait parolayı da girmelisiniz.

 
İleri butonuna tıkladıktan sonra, girdiğiniz alan adı ve parola kontrol edilir. Yapılan veri sorgulaması sonucunda, her iki veri grubunun da aynı olduğu belirlendiğinde, talebinizin yerine getirilmesi için lütfen "İleri" butonunu tıklayın.

Not:
 
Ancak daima her defasında sadece iki müşteri numarası birleştirebileceğinizi lütfen unutmayın. İlk birleştirme işleminizi tamamladıktan sonra, isterseniz mevcut diğer müşteri numaralarınızı da birleştirebilirsiniz.


Müşteri numaralarını karşılaştırmada hata tespiti
 
Firma adı, kişinin Adı ve/veya Soyadı ve Kredi Kartı bilgilerinin aynı olmadığı belirlendiğinde, bu bilgilerin kabul edilmesi mümkün değildir. Kötü niyetli kullanımları önlemek amacıyla, bu bilgileri değiştirebilmek için bize kanıt niteliğinde yasal bir belge sunmalısınız. Lütfen bize imzalı bir Sözleşme Devir Formu gönderin. Bu durumda hemen bir "çevrimiçi değişiklik" yapmak mümkün değildir.
 
Sorgulama sonunda, Sokak adı, Posta kodu, Şehir, Telefon No., Cep Telefonu No., E-mail adresi gibi veri alanlarının farklı olduğu belirlenen satırlar renkli olarak işaretlenir.
 
İlgili verinin altında Bilgileri uygula butonu bulunur.
 
Bilgileri uygula butonuna tıkladıktan sonra, ilk müşteri numaralarınıza ait bilgi grupları kabul edilir ve bunlar kaydedilir. Bu işlemin sonunda siparişinizle ilgili bir onay alırsınız ve o anda hâlâ diğer müşteri numaralarınızı da birleştirme olanağınız vardır.
 
Böyle bir değişiklik istenmiyorsa, lütfen Siparişi Gönder butonuna tıklayın. Böylece Siparişiniz gönderilir ve yerine getirilir.
×